Miejskie Przedszkole nr 1 Ciechanów

Rok 2013- Rokiem Juliana Tuwima

ponad 11 lat temu
Sejm RP uchwalił, że rok 2013 zostanie objęty patronatem Juliana Tuwima. Oprócz poety, najbliższy rok upłynie pod znakiem kompozytora Witolda Lutosławskiego i chemika Jana Czochralskiego.
 

 

 Rok 2013 – rokiem Juliana Tuwima

W 2013 roku przypadają sześćdziesiąta rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.
Julian Tuwim to wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander” i stały współpracownik „Wiadomości Literackich”, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia.
Autor napisał między innymi następujące  i najbardziej znane wiersze dla dzieci :
„Rzepka”, „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, „Abecadło”, „Okulary”, „Słoń Trąbalski”
W naszym przedszkolu pragniemy przyłączyć się do obchodów roku Tuwima. Powstała gazetka informacyjna na temat twórczości tego znakomitego poety a w najbliższym czasie obchodzony będzie w placówce „ Dzień teatru”, w czasie którego myślą przewodnią będzie twórczość Juliana Tuwima.