Andrzejkowe czary ? mary?

Andrzejki to najbardziej magiczny dzień w roku. Według wierzeń, tego dnia uchylają się wrota do nieznanej przyszłości i spełniają się wróżby.
Czary – mary, garnek stary.
Niech się spełnią nasze czary.
Takim zaklęciem przedszkolaki z grupy II Kubusie i z grupy III Leśne skrzaty w poniedziałek 30 listopada wspólnie rozpoczęły andrzejkowe wróżby i zabawy. Nie ma andrzejek bez lania wosku! Do andrzejkowych wróżb potrzebny jest ogień i woda. W tym szczególnym dniu ważny jest jeszcze jeden przedmiot – klucz.
Dzieci andrzejkowe wróżby traktują z przymrużeniem oka i wszyscy dobrze się bawią.
Przykłady wspólnych zabaw andrzejkowych:
• Lanie wosku
• Rzuty monetą do miski
• Który but będzie pierwszy?
• Wróżba z kartkami
• Wróżba ze skórki jabłka
Wspólne zabawy i wróżby miały na celu stworzenie atmosfery zaciekawienia i zapoznania dzieci ze zwyczajami związanymi z tradycją andrzejek poprzez czynny udział w zabawie.